T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
WEB SİTESİ GİZLİLİK VE ÇEREZ POLİTİKASI
Web sitemizi ziyaret edenlerin kişisel verilerini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlemekte ve gizliliğini korumaktayız. Bu Web Sitesi Gizlilik ve Çerez Politikası ile ziyaretçilerin kişisel verilerinin işlenmesi, çerez politikası ve internet sitesi gizlilik ilkeleri belirlenmektedir.
Çerezler (cookies), küçük bilgileri saklayan küçük metin dosyalarıdır. Çerezler, ziyaret ettiğiniz internet siteleri tarafından, tarayıcılar aracılığıyla cihazınıza veya ağ sunucusuna depolanır. İnternet sitesi tarayıcınıza yüklendiğinde çerezler cihazınızda saklanır. Çerezler, internet sitesinin düzgün çalışmasını, daha güvenli hale getirilmesini, daha iyi kullanıcı deneyimi sunmasını sağlar. Oturum ve yerel depolama alanları da çerezlerle aynı amaç için kullanılır. İnternet sitemizde çerez bulunmamakta, oturum ve yerel depolama alanları çalışmaktadır.
Web sitemizin ziyaretçiler tarafından en verimli şekilde faydalanılması için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler tercih edilmemesi halinde tarayıcı ayarlarından silinebilir ya da engellenebilir. Ancak bu web sitemizin performansını olumsuz etkileyebilir. Ziyaretçi tarayıcıdan çerez ayarlarını değiştirmediği sürece bu sitede çerez kullanımını kabul ettiği varsayılır.
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz aşağıda sıralanan amaçlarla T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından Kanun’un 5. ve 6. maddelerine uygun olarak işlenmektedir:
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz, kişisel verilerinizin işlenme amaçları doğrultusunda, iş ortaklarımıza, tedarikçilerimize kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında aktarılabilmektedir.
Çerezler, ziyaret edilen internet siteleri tarafından tarayıcılar aracılığıyla cihaza veya ağ sunucusuna depolanan küçük metin dosyalarıdır. Web sitemiz ziyaret edildiğinde, kişisel verilerin saklanması için herhangi bir çerez kullanılmamaktadır.
Web sitemiz birinci ve üçüncü taraf çerezleri kullanır. Birinci taraf çerezleri çoğunlukla web sitesinin doğru şekilde çalışması için gereklidir, kişisel verilerinizi tutmazlar. Üçüncü taraf çerezleri, web sitemizin performansını, etkileşimini, güvenliğini, reklamları ve sonucunda daha iyi bir hizmet sunmak için kullanılır. Kullanıcı deneyimi ve web sitemizle gelecekteki etkileşimleri hızlandırmaya yardımcı olur. Bu kapsamda çerezler;
İşlevsel: Bunlar, web sitemizdeki bazı önemli olmayan işlevlere yardımcı olan çerezlerdir. Bu işlevler arasında videolar gibi içerik yerleştirme veya web sitesindeki içerikleri sosyal medya platformlarında paylaşma yer alır.
Oturum Çerezleri (Session Cookies) |
Oturum çerezleri ziyaretçilerimizin web sitemizi ziyaretleri süresince kullanılan, tarayıcı kapatıldıktan sonra silinen geçici çerezlerdir. Amacı ziyaretiniz süresince İnternet Sitesinin düzgün bir biçimde çalışmasının teminini sağlamaktır. |
Web sitemizde çerez kullanılmasının başlıca amaçları aşağıda sıralanmaktadır:
Farklı tarayıcılar web siteleri tarafından kullanılan çerezleri engellemek ve silmek için farklı yöntemler sunar. Çerezleri engellemek / silmek için tarayıcı ayarları değiştirilmelidir. Tanımlama bilgilerinin nasıl yönetileceği ve silineceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.allaboutcookies.org adresi ziyaret edilebilir. Ziyaretçi, tarayıcı ayarlarını değiştirerek çerezlere ilişkin tercihlerini kişiselleştirme imkânına sahiptir.
Kanunun ilgili kişinin haklarını düzenleyen 11 inci maddesi kapsamındaki talepleri, Politika’da düzenlendiği şekilde, ayrıntısını Bakanlığımıza ileterek yapabilir. Talebin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvuruları ücretsiz olarak sonuçlandırılır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre ücret talep edilebilir.
Valimiz Yılmaz Doruk, Valiliğimiz, Belediye Başkanlığımız ve Üniversitemiz işbirliğiyle düzenlenen, Uluslararası Amasya Sosyal Bilimler Araştırmaları Sempozyumunun Açılış Oturumuna katıldı. Sempozyumun 1. Oturumunda Amasya’mız ve ilim dünyamız için oldukça önemli bir yere sahip olan Amasyalı Mütefekkir Abdizâde Hüseyin Hüsameddîn Yasar’ın eserleri ve hayatı üzerine sunumlar gerçekleştirildi. Milli Hâkimiyet Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa ayrıca Amasya Belediye Başkan Vekili Bekdemir İşbilir, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, siyasi partilerin yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda ilk olarak konuşan Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Hasan Yerkazan, Abdizâde Hüseyin Hüsameddîn Yasar’ın eserleri ve hayatıyla ilgili detaylı bilgiler verdi.
Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi ile Amasya Belediye Başkan Vekili Bekdemir İşbilir de birer konuşma gerçekleştirerek, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiler.
Valimiz Yılmaz Doruk ise şunları ifade etti: “Valiliğimiz, Belediye Başkanlığımız ve Üniversitemiz iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Amasya Sosyal Bilimler Araştırmaları Sempozyumuna hepiniz hoş geldiniz.
Öncelikle Anadolu’nun İncisi Amasya’mızda sizlerle böyle anlamlı bir sempozyum vesilesiyle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum.
Amasya’mız tarih boyunca kaleleri, konakları, köprüleri, kubbeleri ve nehri ile Dünya’nın ilim ve sanat için en uygun ortamını sağlayan şehirlerinden birisi olmuş bu özellikleri ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu coğrafyasının kadim şehirlerinden biridir.
Özellikle Selçuklu ve Osmanlı Medeniyetinden kalan sayısız tarihi eseri barındıran Amasya, Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından da ‘Marka Kent’ ilan edilmiştir.
Tarih ve kültür kenti Amasya; Osmanlı İmparatorluğu ile Cumhuriyet Döneminde de önemini daima muhafaza etmiştir. Osmanlı Döneminde şehzadeleri Osmanlı tahtına hazırlayan bu kadim şehir, Cumhuriyet Döneminde ise Milli Mücadelenin Doğum Belgesi olarak nitelenen Amasya Tamimi’nin, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından tüm Dünyaya ilan edildiği yer olmuştur.
Amasya kültür tarihimiz açısından son derece önemli merkezlerden biri olup; burada yetişip kültür ve edebiyat dünyamızı aydınlatan sayısız alim, sanat ve kültür insanı Dünya’ya yayılmıştır.
Dünyanın ilk coğrafyacısı kabul edilen Strabon, divan edebiyatının ilk kadın şairi Mihri Hatun, Hattatların Piri olarak anılan Şeyh Hamdullah ve tıp ilmine önemli yenilikler getiren Sabuncuoğlu Şerefeddin gibi pek çok önemli şahsiyet kendi alanlarında dönemlerinin en üst seviyesini temsil etmişlerdir.
Osmanlı Devletinin son büyük tarihçilerinden birisi olarak kabul edilen Abdizâde Hüseyin Hüsameddîn Yasar da Amasya’mızda yetişmiş, Amasya hayranı bir müverrih, edip ve şairdir.
Abdizâde Hüseyin Hüsameddîn Yasar, uzun yıllar burada ilim tahsil etmiş, Amasya’nın köklü tarihini yazmak için Osmanlının tüm önemli kütüphanelerini ziyaret etmiş ve hayatını tarihi hakikatleri belgelemek için malzeme aramaya vakfetmiştir.
Yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Amasya’mızın köklü tarihini “Amasya Tarihi” adlı eseriyle tüm dünyaya duyurmuş, Amasya yüksek medreseleriyle, fâzıl müderrisleriyle, âlim şairleriyle, hâzık tabipleriyle, mütefennin üstatlarıyla, mâhir hattatlarıyla muhteşem bir dâru'l-irfân, şanlı bir darülfünun, muazzam bir merkez-i medeniyet şehridir diyerek de Amasya’ya sevgisini ve Amasya’nın önemini gözler önüne sermiştir.
Bu sempozyumun, Amasya’mız ve ilim Dünyamız için oldukça önemli bir yere sahip olan Abdizâde Hüseyin Hüsameddîn Yasar’ın eserlerini ve hayatını daha iyi anlama fırsatı bulacağımıza ve Amasya için yeni çalışmalara katkı sunacağına inanıyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle sempozyumun hayırlara vesile olmasını diliyor, programın hazırlık sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.”
Konuşmaların ardından, Abdizâde Hüseyin Hüsameddîn Yasar’ın hayatı, ilmi çalışmaları ve özellikle de kaleme aldığı “Amasya Tarihi” adlı eseri üzerine, alanında uzman akademisyenler tarafından sunumlar gerçekleştirildi. Oturumun sonunda Valimiz Yılmaz Doruk, programda emeği geçen akademisyenlere teşekkür ederek, katılım belgesi verdi.
Programın sonunda ise Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Dr. Aysel Güney Türkeç tarafından hazırlanan ‘Amasya Tarihinden İzler’ adlı illüstrasyon sergisinin açılışını gerçekleştiren Valimiz, sergiyi gezerek, eserler hakkında detaylı bilgiler aldı.