Amasya Tanıtım Filmleri
Güncel Haberler
AMASYA ŞEKER FABRİKASI A.Ş. 60. PANCAR ALIM KAMPANYASI BAŞLADI
Eklenme Tarihi : 12.09.2013 18:50:15

Vali İ. Halil ÇOMAKTEKİN Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. 60. Pancar Alım Kampanyası Açılış Törenine katıldı. Törene Vali ÇOMAKTEKİN’in yanı sıra Suluova Kaymakamı Hayati TAŞDAN, Suluova Belediye Başkanı Mahmut Boz, il ve ilçe protokolü, pancar ekicileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende ilk olarak açılış konuşmasını yapan ve Fabrika kuruluşu ve tarihi hakkında bilgi veren Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Genel Müdürü Selehattin AKBEL konuşmasının devamında: “2013 yılında fabrikamıza bağlı 4 il ve 10 bölge ile dış saha ekim alanlarıyla birlikte 320 köy 7572 üretici ile sözleşme yapılmış olup, 90 bin dekar pancar ekimi yapılmıştır. Tahmini 510 bin ton pancar üretilecektir. 2013-2014 kampanya döneminde 63 bin ton kristal şeker, 20 bin ton melas, 160 bin ton yaş küspe üretimi yapılacak olup, yaklaşık 90 gün sürecek olan kampanya süresince 620 kişi çalışacaktır.” bilgisini verdi.

 

Daha sonra, Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Metin UYSAL ise konuşmasında şunları kaydetti: “Yıl içinde hem bölgemizde, hem dış sahada çiftçilerimizle bir araya geldik, bilgi alışverişinde bulunduk. Eksikliklerimizi gidermeye çalıştık ve bundan sonra da bu uygulamalarımıza devam edeceğiz. Fabrikamız bölgemizde 700 kişiye istihdam sağlayan ve Türkiye’de ki 2500 firma arasında 337. sırada yer alan bir şirkettir. Bu sene de inşallah tam kotamız kapasitesinde çalışacağız.” dedi.

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin FAKI ve Suluova Belediye Başkanı Mahmut BOZ’un konuşmalarının ardından kürsüye gelen Vali ÇOMAKTEKİN konuşmasında şunları kaydetti: “Yaklaşık 9 yıl önce Gümüşhacıköy Kaymakamı iken de böyle bir kampanyanın açılışında bulunmuştum. O dönemden bugüne baktığımızda Amasya Şeker Fabrikasında büyük bir gelişimin, değişimin, güzelleşmenin olduğunu, aynı şekilde Suluova ilçemizin de gelişmeler kat ettiğini memnuniyetle gördüm. Amasya ilimiz önemli bir tarım ili. Yüzölçümüne baktığımızda %45’lik dilimini tarım alanlarının oluşturduğunu görüyoruz. Bu tarım alanının içindeki %81’lik kısmında da tarla ziraati yapıldığını görüyoruz. Tarla ziraati içerisinde de şeker pancarına baktığımızda, Türkiye üretiminde Amasya’nın 11. sırada yer aldığını görüyoruz.  İstatistiki olarak ise bu %1.8’lik bir rakama tekabül ediyor. Bu oranlar bize çok şey ifade ediyor. Elit tohumunun %60’lık kısmı da bu bölgede üretilmektedir. Rakamlara baktığımızda 4150 çiftçi ailesinin pancar ektiğini ve yaklaşık 20.000 insanın bundan geçimini sağladığını görüyoruz.

Fabrikamızın katma değer ve istihdam oluşturması açısından ayrıca devletimize vergi geliri sağlaması açısından birçok olumlu yansımaları oluyor. Ben de bu kampanyanın ülke ekonomimize, şeker fabrikamıza, bölgemize ve çiftçi kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

Vali ÇOMAKTEKİN’in konuşmasının ardından, fabrikaya pancarlarını getiren ilk 3 kişi olan Suluova Kurnaz Köyünden Halil Göy, Kayabaşı Mevki Doğantepe Köyünden Hanife KOCA ve Suluova Hacıbayram Köyünden Hikmet MUTAF’a hediye verildi. Daha sonra kurban kesilerek fabrikanın Pancar Alım Kampanyası Vali ÇOMAKTEKİN tarafından başlatıldı.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

Yorum Yaz / Oku
Güvenlik Kodu
"Güncel Haberler" Kategorisine Ait Diğer Haberler
BAYRAMLAR KARDEŞLİĞİMİZİ, BİRLİĞİMİZİ VE BERABERLİĞİMİZİ PEKİŞTİRİR....
(28.07.2014)
Vali İ. Halil Çomaktekin Ramazan Bayramı münasebetiyle çeşitli ziyaretlerde bulundu. Vali Çomaktekin’e bayram ziyaretlerinde Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Bayram Yakar, Adalet Komisyonu Başkanı Fahrettin Kaya, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Orhan İlhan, İl Emn... BAYRAMLAR KARDEŞLİĞİMİZİ, BİRLİĞİMİZİ VE BERABERLİĞİMİZİ PEKİŞTİRİR.
VALİ ÇOMAKTEKİN’İN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI...
(25.07.2014)
Vali İ. Halil Çomaktekin Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Çomaktekin mesajında şunları kaydetti:... VALİ ÇOMAKTEKİN’İN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI
KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ PERSONEL DAİRE BAŞKANINDAN ZİYARET...
(25.07.2014)
Kastamonu Üniversitesi Personel Daire Başkanı Okan Keskin Vali İ. Halil Çomaktekin’i ziyaret etti. ... KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ PERSONEL DAİRE BAŞKANINDAN ZİYARET
MEVSİMLİK GEÇİCİ TARIM İŞÇİLERİNİN SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ...
(25.07.2014)
Mevsimlik geçici tarım işçilerinin sorunlarının görüşüldüğü toplantı Vali İ. Halil Çomaktekin başkanlığında yapıldı. Toplantıya Vali Çomaktekin’in yanı sıra İl Jandarma Komutan Vekili J. Albay Orhan İlhan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Artunay, İl Özel İdare Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu, Halk S... MEVSİMLİK GEÇİCİ TARIM İŞÇİLERİNİN SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ
2014 YILI ÜÇÜNCÜ DÖNEM İL KOORDİNASYON KURUL TOPLANTISI YAPILDI...
(24.07.2014)
2014 yılı Üçüncü Dönem İl Koordinasyon Kurul Toplantısı Vali İ. Halil Çomaktekin başkanlığında yapıldı. Toplantıya Vali Çomaktekin’in yanı sıra Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Vali Yardımcısı Hakan Kılınçkaya, ilçe kaymakamları ve kamu kurumlarının temsilcileri katıldı. ... 2014 YILI ÜÇÜNCÜ DÖNEM İL KOORDİNASYON KURUL TOPLANTISI YAPILDI
RSS Haberler Tüm Haberler
T.C. Amasya Valiliği | www.amasya.gov.tr
© 2011 - T.C. Amasya Valiliği - Web Site of Governership of Amasya
Bu sitenin içeriği Amasya Valiliği Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.
Ana Sayfa | Bilgi Edinme | Bize Ulaşın